شگفتی‌سازان بازار سهام

بورس اوراق تهران که از نیمه دی ماه روند افزایشی خود را آغاز کرده و با وقوع تحولات سیاسی روزهای خوبی برای سهامداران به وجود آورده است، طی دو ماه گذشته با شگفتی‌سازی برخی سهم ها مواجه شد و همه نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، روند نزولی بورس تهران در دو سال گذشته و تداوم رکود در این بازار که به قهر سهامداران و فرار سرمایه به سمت سایر بازارها منجر شده بود، با اجرای برجام و گشایش های سیاسی پایان گرفت و بورس تهران در دومین سالگرد ریزش خود توانست روی دیگری از خود نشان دهد و دوباره سرمایه‌ها را به سمت خود جذب کند.

آغاز روند صعودی و افزایشی بورس تهران از نیمه دی ماه موجب شد تا قیمت سهام شرکتها که در این مدت به کف رسیده بود افزایش یافته و تقاضای چشمگیری برای خرید سهم ایجاد شود تا جایی که پول و سرمایه تازه به بدنه ضعیف بورس تهران تزریق شده و این بازار بتواند در کمتر از دو ماه بازدهی منفی خود را به بازدهی 25 درصدی افزایش دهد و از سایر بازارها پیشی بگیرد.

با آغاز روند صعودی شاخص بورس تهران نیز حدود 18 هزار واحد رشد کرده و از 61 هزار واحد به 79 هزار واحد رسیده است، بر این اساس بهار بورس در حالی در زمستان از راه رسید که بورس تهران در دو ماه پایانی سال روی خوشی به سهامداران خود نشان داد و با خارج کردن آنها از زیان، همراهان خود را خوشحال کرد.

با مثبت شدن جو بازار سرمایه اکثر صنایع بورسی از این وضعیت بهره‌مند شدند و بهبود قیمت و تقاضا را تجربه کردند، اما در این میان برخی صنایع سودهای چشمگیری نصیب سهامداران خود کردند و از این نظر شگفتی ساز شدند.از میان صنایع مختلف بورسی بی شک شگفتی سازترین صنعت بورسی به گروه خودرویی اختصاص دارد زیرا این صنعت بعد از اجرای برجام و رفع تحریم ها رشد پر شتاب و بدون توقف خود را آغاز کرد و توانست در مدت 3 ماه بازدهی کم نظیر 140 درصدی را نصیب همراهان خود کند.

رشد بی حد این صنعت در کنار استقبال و علاقه سهامداران برای خرید سهام و تشکیل صف های طولانی خرید برای این گروه، موجب شد تا گروه خودرویی به عنوان لیدر بازار سرمایه مطرح شود و فاصله قابل توجهی نسبت به سایر گروه ها داشته باشد.

البته در این میان برخی کارشناسان رشد قیمت این گروه را غیر واقعی و هیجانی دانسته و معتقدند که سهام شرکتهای خودرویی بیش از حد رشد کرده و حبابی شده است اما در این میان برخی دیگر ورود نقدینگی به این صنعت،امضای قرارداد با سرمایه‌گذاران خارجی و نیز افزایش سرمایه برخی شرکت‌ها را دلیل توجه سهامداران به این گروه می دانند.

با این حال برخی شرکتهای این گروه همچون سرمایه گذاری رنا ، ایران خودرو ، سایپا و ایران خودرو دیزل که به قیمت‌های کمتر 100 تومان رسیده بودند، در این مدت رشد زیادی تجربه کرده و بازدهی 250 تا 300 درصدی را نصیب همراهان خود کردند.بازدهی این صنعت در یکماه اخیر 38 درصد و در یک هفته 9.5 درصد بوده و این گروه با وجود رشد قیمت سهام شرکتهای زیر مجموعه خود همچنان با صف‌های خرید طولانی مواجه است و یکی از گزینه های خرید سهامداران محسوب می شود.

بعد از صنعت خودرو، صنعت محصولات فلزی از دیگر صنایعی است که بعد از اجرای برجام مورد توجه اهالی تالار شیشه‌ای قرار گرفته و توانسته بعد از صنعت خودرو بیشترین بازدهی را کسب کند و با بازدهی 120 درصدی در سه ماه اخیر در رتبه دوم قرار بگیرد.دیگر صنعتی که در این مدت مورد توجه سهامداران قرار گرفته و توانسته بازدهی مطلوبی نسبت به صنایع دیگر داشته باشد، صنعت محصولات چوبی است که در 3 ماه اخیر میانگین بازدهی 99 درصدی را نصیب همراهان خود کرده است.

بعد از خودرو، محصولات فلزی و محصولات چوبی، صنعت ابزار پزشکی با 70 درصد، فرآورده های نفتی با دارا بودن شرکتهای پالایشگاهی با 54 در صد، سایر مالی با 43 درصد، غذایی به جز قند با 40 درصد، تامین آب با 39 درصد، دستگاه های برقی با 38 درصد، سرمایه‌گذاری‌ها و فنی مهندسی با 35 در صد، مواد دارویی و انبوه سازی با 33 درصد، رایانه با 29 درصد و صنعت کانی غیر فلزی با 27 درصد از صنایعی هستند که توانستد بازدهی بیشتری از بازدهی 25 در صدی شاخص بورس کسب کنند و سهمداران خود را خوشحال کنند.

اخبار مهم بورس

مستطيل شيشه ای تالار

اولین روز رویایی بورس از آخرین هفته سال


در معاملات روز جاری بورس کولاک معدنی ها و فلزی های بورس در حالی نماگر بازار سرمایه را وارد مدار79 هزار واحدی کرد که هنوز روشن کنندگان آتش بورس در غیبت به سر می برند و چشم انتظار بازگشت به تابلوی معاملات هستند.

با اتمام ساعات معاملات بورس روز شنبه 94.12.22 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 960 واحد افزایش به رقم 55828 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 970 واحد افزایش عدد 171850 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 403 واحد افزایش به رقم 30369 واحد رسيد.

همچنین در این روز “همراه” با 117 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با 41 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 0.8 واحدکاهش به رقم 810 واحد رسید.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 4126 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 2985 میلیارد ریال رسید.

اولین روز از آخرین هفته از معاملات سال جاری همانگونه که پیش بینی شده بود با روندی رویایی همراه شد تا پیش درآمدی باشد از روند بازار سرمایه برای سال جدیدی که به تعبیر وزیر اقتصاد، سال شکوفایی اقتصاد ایران خواهد بود.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری بورس کولاک معدنی ها و فلزی های بورس در حالی نماگر بازار سرمایه را وارد مدار79 هزار واحدی کرد که هنوز روشن کنندگان آتش بورس در غیبت به سر می برند و چشم انتظار بازگشت به تابلوی معاملات هستند.

امروز در گروه فلزات اساسی، فولاد مبارکه و ملی مس چراغ گروه را روشن کردند تا رشد قیمت های جهانی اصلی ترین دلیل اقبال اهالی بازار به این گروه باشد، دلیلی که اگرچه رنگ فلزی ها و معدنی های را سبز کرد اما همچنان استرس احتمال بازگشت نرخ های جهانی به مدار نزول در نگاه آنها موج می زند.

از سویی دیگر هنوز شرکت های معدنی و فلزی برنامه ای برای سال جدید خود اعلام نکرده اند و به نظرمی رسد باید مدیران آنها به جهت تداوم اقبال بازار نسبت به اعلام برنامه های خود برای سال 95 اقدام نمایند.

در گروه بانکی همچنان ترس از فروشنده حقوقی اجازه رشد قیمت و تشکیل صف خرید در سهام شرکت ها را نمی دهد. بطوریکه در یکی از سبزترین روزهای بورس، بانک صادرات با کاهش قیمت به کار خود پایان داد و دو نماد ” وبملت ” و “تجارت” نیز اگر ساعت معاملات 15 دقیقه بیشتر تداوم می یافت به روز “وبصادر” گرفتار می شدند. کلاً این گروه هیچ مناسبتی با بازار سرمایه ندارند.

اما در گروه پالایشی بورس توقف نماد “َشبندر” به عنوان لیدر این گروه برای تعدیل منفی سود سال رنگ این گروه را سرخ کرد. جالب است که شبندر بعد از یک رشد بیش از 50 درصدی برای تعیدل منفی متوقف شد. این گروه شاهکار بورس و میراث مدیران گذشته است که شفافیت را نادیده گرفتند. واقعاً چه کسی پاسخگوی ورود این گروه پر ابهام به بازار سرمایه و مشکلاتی که برای آن درست کرده است می باشد.

پتروشیمی های بورس هم امروز جزء نمادهایی بودند که سرخی صورتشان بیش از رنگ سبز بود، گروهی که با تفاقات و روند اخیرشان دیگر حتی خوشبین ترین کارشناسان هم امیدی به روند آتی آنها ندارند.

در پایان با امید به تداوم روند صعودی و البته واقعی بورس در هفته جاری به انتظار بازگشت نمادهایی می مانیم که رفتنشان با سازمان بوده و برگشتشان با خداست.

انتشار و عرضه بزرگ‌ترین اوراق مشارکت نفتی در تاریخ بورس تهران

به گزارش سایت بورسینس به نقل از خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، برای نخستین بار در تاریخ فعالیت بورس تهران، اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران در دو حجم 3500 میلیارد تومانی و 1500 میلیارد تومانی سه شنبه این هفته در تالار شیشه‌ای حافظ منتشر وعرضه می‌شود.

در این رابطه مدیر عامل کارگزاری خبرگان سهام در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ درباره سازوکار انتشار این اوراق گفت: اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران در دو نماد معاملاتی “مپارس712” و “مغرب 9712” به ترتیب در حجم‌های 3500 میلیارد تومانی و 1500 میلیارد تومانی طی روز سه شنبه این هفته از طریق بورس منتشر و در بازار بدهی بورس تهران معاملات ثانویه آن آغاز خواهد شد.

محمد کفاش پنجه شاهی با بیان اینکه انتشار 5 هزار میلیارد تومانی اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران بزرگترین حجم از اوراق مشارکت منتشر شده در کل تاریخ بورس تهران است، عنوان کرد: اوراق مشارکتی که از طریق بورس منتشر و معامله خواهد شد، بر خلاف اوراق مشارکت رایج در شبکه بانکی از نرخ جریمه پیش از سررسید برخوردار نیست و محدودیتی برای خریداران حقیقی و حقوقی در روز عرضه این اوراق وجود ندارد.

وی با اشاره به مزیت انتشار اوراق مشارکت در بازار سرمایه عنوان کرد: اوراق مشارکت شرکت ملی نفت به دلیل اینکه بازار گردان برخوردار نیست می تواند بازده موثر این اوراق را به دلیل آنکه کف قیمتی مشخصی در بازار ثانویه برای این اوراق تعریف نشده تحت تاثیر قرارداده و برای خریدار اوراق منافع بیشتری علاوه بر نرخ سود پرداختی ناشر در سررسید، در بر داشته باشد.

این مقام مسئول از تلاش برخی خریداران حقوقی در قالب کنسرسیوم برای خرید این اوراق در روز سه شنبه این هفته خبر داد و افزود: اوراق مشارکت شرکت ملی نفت در حجم‌های 1500 میلیارد تومانی و 3500 میلیارد تومانی منتشر خواهد شد که به ترتیب به منظور تامین مالی بخشی از منابع مورد نیاز اجرای پروژه میدان نفتی غرب کارون و اجرای پروژه میدان گازی پارس جنوبی از سوی این شرکت مصرف خواهد شد.

به گزارش فارس اوراق مشارکت شرکت ملی نفت در دو حجم 35 میلیون ورقه‌ای و 15 میلیون ورقه‌ای و با نرخ سود 21 درصد منتشر می‌شوند که به مدت 3 سال از تاریخ انتشار تا تاریخ سررسید 25 اسفند ماه 97 معتبر خواهند بود.

این اوراق متعهد عرضه و بازارگردان نداشته و ضامن آن صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت است.

عامل فروش این اوراق نیز شرکت کاگزای خبرگان سهام و عامل پرداخت سود علی الحساب این اوراق که هر 3 ماه یکبار پرداخت خواهد شد، شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه است.

به گزارش فارس حداقل حجم خرید اوراق مشارکت شرکت ملی نفت از یک ورقه و بدون محدودیت خواهد بود و هر یک از خریداران می بایست قبل از هر اقدامی نسبت به دریافت کد معاملاتی از کارگزار خود اقدام کنند.

در عین حال هر یک از خریداران می بایست هنگام خرید اوراق یک شماره حساب بانکی متمرکز به همراه شماره شبا جهت واریز سود و اصل اوراق به کارگزار خود اعلام کنند.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *