قوانین و روش هایی برای تشخیص اندازه بودن پیراهن، کت، و هر چیز پوشیدنی…

قوانین و روش هایی برای تشخیص اندازه بودن پیراهن، کت، و هر چیز پوشیدنی…

گاهی اوقات وقتی پیراهن نوی خود را تن می کنید، می بینید خیلی گشاد و بد قواره به نظر می رسد. علت کار چیست؟ آیا به خاطر بلندی آستین هاست؟ به خاطر یقه ی آن است؟ یا این که زیر کت ناجور به نظر می رسد؟ امروز علت آن را خواهید فهمید.

در این جا قوانین و روش هایی آمده است که با استفاده از آن ها همیشه لباس هایتان برازنده و اندازه ی تنتان خواهند بود. درست است که مُدِ لباس روز به روز تغییر می کند، اما این قوانین هیچ گاه تغییر نمی کنند و برای همه نوع لباس می توانید از آن ها استفاده کنید.

قوانین و روش هایی برای تشخیص اندازه بودن لباس

پیراهن جلو دکمه دار

آستین ها و سردست

این نوع پیراهن معمولاً پس از چند بار شستشو آب می روند، پس هنگام خرید پیراهن جلو دکمه دار، حتماً دقت کنید که آستین ها کمی برایتان بلند باشد تا اگر پس از شستشو آب رفت، مشکلی ایجاد نشود.

اندازه ی مناسب برای آستین ها چقدر باید باشد؟ دقت کنید که آستین از روی مچ گذشته و تا ابتدای شستتان برسد.
درضمن سرآستین ها نیز باید به میزان کافی کیپ باشد تا از روی مچ پایین نیایند.

اگر پیراهن جلو دکمه دار را معمولاً روی شلوار می اندازید، پس دقت کنید که قد آن نباید از زیپ شلوارتان پایین تر بیاید و باید کمی بالاتر از آن بایستد.

زمانی که روی پیراهن از ژاکت یا کت استفاده می کنید، دقت کنید که اگر دستانتان را بکشید، آستین پیراهن باید فقط خیلی کم (حدود یک تا دو سانت) از سر آستین کت بیرون بیاید، اگر بیش از آن بود، باید پیراهن کوچک تری انتخاب کنید.

یقه ها و پیراهن

اگر پیراهنتان از قسمت شانه ها به خوبی اندازه تان باشد، مطمئن می شوید که سایز مناسب را برداشته اید.

وقتی دکمه های پیراهن را کامل بستید، باید انگشت سبابه تان در فاصله ی بین یقه و گردنتان جا بگیرد تا متوجه شود که خوب اندازه تان است.

لبه ی بیرونی و نوک یقه باید با برگردان یقه ی کتی که از روی آن می پوشید، به خوبی پوشیده شود.

وقتی دکمه های پیراهن را کامل بستید، باید انگشت سبابه تان در فاصله ی بین یقه و گردنتان جا بگیرد تا متوجه شود که خوب اندازه تان است.
قوانین و روش هایی برای اندازه بودن لباس

کت

پس از پوشیدن کت، اگر دست هایتان را بکشید، آستین کت باید تا بند انگشت شستتان برسد. و کت باید پشتتان را نیز به خوبی بپوشاند.

یقه ی کتتان باید به صورتی باشد که حدود یک سانت از یقه ی پیراهنتان را نشان دهد.

اگر عادت دارید که کت ورزشی خود را روی پلیور می پوشید، هنگام خرید کت توجه کنید که حتماً یک پلیور نازک نیز همراه خود بیاورید.

شلوار

شلوار پارچه ای

پرو کردن شلوار پارچه ای بسیار ساده است و خیلی راحت متوجه می شوید که اندازه تان هست یا نه. اگر شلوار را بدون کفش امتحان میکنید، باید قدش به زمین برسد. اگر هنگام پرو کفش پایتان است، قسمت پشتی پاچه ی شلوار باید به زمین برسد. دقت کنید که قد شلوار باید اندازه ای باشد که هنگام راه رفتن جورابتان پیدا نباشد.

هنگامی که کمربند را روی شلوارهای پارچه ای می بندید، دقت کنید که خیلی سفت و محکم نکشید، این کار باعث می شود که شکمتان بزرگتر به نظر برسد .دکمه ی شلوار را پایین نافتان ببندید.

همان طور که در بالا هم گفتیم لباسه ای پارچه ای ممکن است پس از شستشو می آب بروند، دقت کنید که شلوارتان را نیز کمی بلندتر بخرید.

شلوار جین

شلوار جین نیز مثل لباس های اسپرت دیگر، نیازی به دقت زیاد ندارد تا ببینید کاملاً اندازه تان هست یا نه. البته باید تاحدودی با انواع جین ها که در بازار هست آشنایی داشته باشید و بدانید که فرم کدام به بدن شما سازگارتر است.

سه مدل جین داریم: معمولی، آزاد و گشاد

جین معمولی همان طور که از نامش پیداست همان نوع قدیمی یا در واقع تنگ است.

جین آزاد در قسمت باسن کمی گشادتر است.جین گشاد در قسمت ران ها و باسن بسیار گشادتر از جین معمولی است.

کراوات

یک راه ساده برای این که بدانید کدام کراوات اندازه و برازنده ی شما است این است که آن را روی پیراهنی مناسب و اندازه تان امتحان کنید.

به نکات زیر دقت کنید:

قد کراوات باید بالاتر از خمیدگی شکم قرار گیرد.

اندازه ی گره ی کراوات نباید قدری باشد که نوک یقه ی پیراهنتان را بگیرد.

مثلثی که با گره ی کراواتتان ایجاد می کنید، باید به خوبی با مثلث یقه ی پیراهن جلو دکمه دارتان جور باشد.

پالتو و بارانی

برخی اعتقاد دارند که بهتر است پالتویتان را یک سایز بزرگ تر از سایز پیراهنتان بگیرید تا مطمئن شوید که بر روی پلوور هم اندازه تان خواهد بود.

پالتو ها دو نوع دارند: پالتوی بلند تا زانو، و نیمتنه

اندازه ی آستین ها باید به صورتی باشد که هنگام کشیدن دست ها سرآستین تا ابتدای شستتان برسد.

پشت پالتو باید صاف و یک دست باشد، مثل پشت کت و ژاکت. اگر پشت پالتو خط های افقی بیفتد یعنی برایتان کوچک است. خط های عمودی نشان گر این هستند که پالتو برایتان بزرگ و گشاد است.

کمربند

هنگام خرید کمربند دقت کنید که باید آن را یک سایز بزرگ تر از اندازه ی شلوارتان بگیرید. مثلاً اگر سایز کمرتان ۳۴ است، سایز کمربندتان باید ۳۶ باشد.

میخ کمربند باید همشه در سوراخ وسط قرار گیرد. برخی از کمربند ها سه سوراخه و برخی پنج سوراخه هستند.

دم کمربند باید تا اولین پُل (حلقه) شلوار ادامه یابد.

سگک کمربند باید در امتداد دکمه های پیراهنتان قرار گیرد.

اگر از اندازه های درست لباس ها باخبر باشید، پس از خرید یا گرفتن لباستان از خیاطی، بسیار راضی خواهید بود، چون همه ی لباس ها کاملاً اندازه و برازنده ی تن شما خواهد بود. امیدواریم نکات گفته شده در این زمینه کمک کننده و مفید بوده باشند.

مریم کشاورزی

The post قوانین و روش هایی برای تشخیص اندازه بودن پیراهن، کت، و هر چیز پوشیدنی… appeared first on جامه نامه.

قوانین و روش هایی برای تشخیص اندازه بودن پیراهن، کت، و هر چیز پوشیدنی…


مدل لباس

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *